Głos piersiowy

W śpiewie istnieją tzw. “rejestry głosowe”, które różnią się od siebie mięśniem, który oddziałuje na struny głosowe podczas powstawania głosu. Ludzki głos jest w stanie wykorzystywać rejestr piersiowy (lub głos piersiowy), rejestr głowowy i rejestr mieszany.

głos piersiowy

Kiedy śpiewamy napinając mięsień tarczowo-nalewkowy (T.A.), struny głosowe się domykają. Powstały dźwięk jest wówczas pełny, mocny i bogaty. W tym przypadku używany jest głos piersiowy (lub rejestru piersiowego). Jego nazwa pochodzi od wrażenia, jakim jest uczucie drgań w klatce piersiowej, które towarzyszy wówczas wokaliście.

Głos piersiowy używamy podczas mówienia lub śpiewania niskich dźwięków. Niektórzy wokaliści nie potrafią osiągać niskich dźwięków, ponieważ próbują wyśpiewać je bez prawidłowego napięcia mięśni, które uaktywniają głos piersiowy.

Kolejna grupa wokalistów ma trudności z osiąganiem wysokich dźwięków, ponieważ używają jedynie głosu piersiowego, tj. niepotrzebnie napinają zbyt mocno mięśnie T.A, które działają na struny głosowe. Przy wysokich dźwiękach pracują różne rodzaje mięśni (czyli też różne rejestry głosowe). Jednym z głównych przyczyn wielu problemów głosowych jest właśnie wykorzystywanie jedynie głosu piersiowego przy wysokich dźwiękach.

Aby nauczyć się poprawnie używać mięśni strun głosowych i osiągać dźwięki zarówno niskie, jak i wysokie, umów się ze mną już dziś na lekcję indywidualną w Warszawie lub online.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!