Jak śpiewać przeponą

Jednym z najbardziej dyskutowanych i najczęściej poruszanych tematów jest ten dotyczący śpiewania przeponą. Przed wyjaśnieniem jak śpiewać przeponą (i czy to w ogóle możliwe), musimy zrozumieć jak funkcjonuje przepona i w jaki sposób wytwarzany jest głos podczas śpiewania.jak spiewać przepona

Upraszczając, ludzki głos wytwarzany jest w trzech fazach:

1) Wdech: powietrze dostaje się do płuc.
2) Wydech: powietrze wydostaje się w płuc.
3) Wibracja: podczas wydechu powietrze uderza w struny głosowe. Struny głosowe wibrują i produkują głos.

Przepona jest mimowolnie działającym mięśniem zaangażowanym podczas wdechu i wydechu. Przy każdym wdechu przepona się napina, a płuca się rozszerzają. Przy każdym wydechu przepona się rozluźnia, a płuca się kurczą. Ruchy te zachodzą mimowolnie w ciągu dnia, jak również podczas snu. Także w trakcie śpiewania przepona automatycznie się napina (wdech) i rozluźnia (wydech).

Emisja głosu zachodzi podczas fazy wydechu (przy rozluźnionej przeponie). Oznacza to, że żaden człowiek nie może śpiewać przy napiętej przeponie. W związku z tym to popularne zdanie „śpiewać przeponą” nie ma większego sensu. Każdy człowiek jest zdolny natomiast do nabrania większej lub mniejszej ilości powietrza i skierowania go do dolnej czy górnej części płuc.

Mniej doświadczeni wokaliści nabierają dużo powietrza i są przekonani, że można napiąć przeponę bezpośrednio podczas emisji. Ci bardziej doświadczeni nabierają mniej powietrza i koncentrują się na fazie wibracji strun głosowych.

Aby dowiedzieć się jaki sposób oddychania podczas śpiewu, jest najlepszy, umów się ze mną już dziś na lekcję indywidualną w Warszawie lub online.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!