Jak utrzymać długo wysokie dźwięki?

Wiele osób uważa, że zrobienie wdechu dużej ilości powietrza jest niezbędne, żeby utrzymać długo wysokie dźwięki. Mniej doświadczeni wykonawcy, biorą ogromny wdech powietrza zanim zaczną śpiewać, przekonani, że jest to klucz do utrzymania na długo wysokiego dźwięku.

W rzeczywistości, umiejętność ta, zależy głównie nie od ilości powietrza, którą magazynują płuca, a od odporności strun głosowych na powietrze.

utrzymać dzwięki

Żeby wyjaśnić powyższą kwestię, podam przykład. Dmuchamy balon i naciskamy palcami na jego zakończenie tak, aby nie uwalniało się powietrze. Jeśli zmniejszymy nacisk palców na zakończeniu balonika, powietrze zacznie się z niego uwalniać (wydając dźwięk). Im bardziej będziemy zmniejszać nacisk, tym szybciej powietrze z balona ucieknie i pzostawi go pustym. Aby opóźnić uwalnianie się powietrza z balona, nie musi być on wcale duży, a my nie musimy go maksymalnie nadmuchiwać. Wystarczy utrzymywać odpowiedni nacisk na jego krańcu.

Struny głosowe bowiem regulują uwalnianie się powietrza z płuc. Żeby utrzymać długo wysokie dźwięki, nie musimy nabierać dużej ilości powietrza w płuca, wystarczy domknąć głównie struny głosowe.

Aby nauczyć się domykania strun głosowych a tym samym utrzymywania długo wysokich dźwięków, skontaktuj się ze mną w celu umówienia indywidualnej lekcji albo przeczyaj opinie uczniów.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!