Śpiew i nuty przejściowe – passaggi

Istnieją pewne nuty naszego zakresu wokalnego, które są szczególnie trudne do śpiewania. Śpiewanie tych dźwięków zwanych „przejściowych” sprawia, że wokaliści odczuwają silne napięcie mięśniowe, nie są w stanie kontrolować głośności, fałszują lub ich głos wpada w falset.

Wielu nauczycieli śpiewu nie wie, które to nuty przejściowe (passaggi). W ten sposób obwiniają przeponę lub nieprawidłowe oddychanie. W rezultacie ich uczniowie niestety się odnoszą poprawy. Nawet po latach nauki.

passaggi i śpiew

A teraz dwie dobre wieści…

Pierwszą dobrą wiadomością jest to, że dzięki najnowocześniejszym technikom wiemy, gdzie w każdym głosie znajdują się te trudne nuty.

Zasadniczo pierwszą nutą przejścia w kobiecym głosie jest A4 (c środkowe C4). U większości mężczyzn przejście rozpoczyna się od D#4.

Drugą dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka specjalnych ćwiczeń, które bardzo szybko rozwiązują ten problem (nie są ćwiczeniami oddechowymi).

Żeby odkryć, jakie są Twoje nuty przejściowe i nauczyć się śpiewać równomiernie oraz bez przerw w całym zakresie głosu, skontaktuj się ze mną, aby zarezerwować indywidualną lekcję.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!