Oddychanie w śpiewie

Oddychanie w śpiewie może odbywać się na wiele sposobów. Ich nazwy zależą od tego, która część płuc wypełnia się powietrzem podczas wdechu. Wyróżniamy: oddychanie obojczykowe, oddychanie żebrowe i oddychanie żebrowo-przeponowe.

Podczas oddychania obojczykowego wykorzystywana jest górna część płuc. Przy wdechu ramiona i klatka piersiowa unoszą się. Ten sposób nie jest zalecany podczas śpiewania, ponieważ może spowodować napięcie szyi i krtani.

Oddychanie żebrowe angażuje środkową część płuc. To zdecydowania lepszy sposób oddychania od poprzedniego. Możemy zauważyć, że żebra rozszerzają się.

oddychanie w spiewie

Najbardziej odpowiedni sposób oddychania w śpiewie to oddychanie żebrowo-przeponowe. Ten sposób oddychania angażuje całe płuca. Przy wdechu ramiona zostają w pozycji zrelaksowanej, a brzuch i żebra delikatnie się rozszerzają.

Możemy kontrolować swój sposób oddychania, ustawiając się przed lustrem: jeśli ramiona się nie unoszą, a  brzuch nieznacznie zwiększa swoją objętość, oznacza to, że oddychamy prawidłowo. Nabierać powietrze przez nos jest zdrowsze. Nabierać powietrze przez usta jest szybsze.

Przypomnę, że aby śpiewać jak najlepiej, nie trzeba koniecznie nabierać dużo powietrza czy być mistrzami w bezdechu, jodze czy maratonie.

Oddychanie w śpiewie musi być naturalne, swobodne i bez  niepotrzebnych napięć mięśniowych.

Aby nauczyć się jakprawidłowo oddychać podczas śpiewania, umów się ze mną już dziś na lekcję indywidualną w Warszawie lub online.

 

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!