Oddychanie i wysokie dźwięki

Będąc w kontakcie z setkami piosenkarzy każdego roku, zauważyłem, że istnieją 2 bardzo powszechne błędy, które spowalniają poprawę u wielu uczniów śpiewu.

1) Pierwszym błędem jest wierzenie, że najważniejszą w śpiewie rzeczą jest oddychanie.

Oddychanie ma oczywiście pewne znaczenie, jednak nie jest rzeczą najważniejsza. To, co bardziej się liczy, to wiedzieć, jak kontrolować mięśnie koordynujące ruchy strun głosowych.

oddychanie i wysokie dźwięki

Z tego powodu jest wielu mistrzów oddychania (mistrzowie jogi, mistrzowie bezdechu, maratończycy, pływacy), którzy potrafią wstrzymać oddech na wiele minut, jednak niep otrafią śpiewać. Zawodowi wokaliści natomiast używają tylko małych ilości powietrza i stosują niektóre specjalne ćwiczenia do trenowania strun głosowych.

2) Drugim powszechnym błędem jest wierzenie, że śpiewanie wyższych dźwięków wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Żeby zrozumieć, że nie trzeba się męczyć, by śpiewać wysokie dźwięki, wystarczy zaobserwować śpiewaków operowych: śpiewają wysokie dźwięki z dużą siłą, ale ich mimika jest bardzo zrelaksowana. Mniej doświadczeni wokaliści nie potrafią natomiast kontrolować emocji na twarzy, ponieważ używają wielu niepotrzebnych mięśni.

Żeby dowiedzieć się, jak polepszyć swój głos dzięki spersonalizowanym ćwiczeniom, skontaktuj się ze mną dzisiaj, żeby zarezerwować lekcję indywidualną.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!