Śpiew, miękkie podniebienie i twarde podniebienie

Kiedy śpiewamy, nasz głos rozbrzmiewa w ustach, a fale dźwiękowe wibrują na podniebieniu.

Głos piersiowy, używany do wydawania niskich dźwięków, rezonuje przede wszystkim na twardym podniebieniu. Aby poczuć to wrażenie, wystarczy wymówić literę „A”, wydając niski dźwięk.

Jeśli natomiast powiemy „ANG”, poczujemy, że wibracja przesuwa się w głąb ust, rezonując z podniebieniem miękkim. To drugie uczucie jest naturalnie odczuwalne, kiedy śpiewamy wysokie tony, używając głosu głowowego.

śpiew miękkie podniebieniePodczas śpiewania fundamentalne jest znalezienie równowagi pomiędzy głosem piersiowym i głosem głowowym (a zatem między podniebieniem twardym i miękkim). Ciągłe utrzymywanie wibracji tylko na podniebieniu miękkim lub tylko na podniebieniu twardym jest nienaturalne i nieprawidłowe.

Zatem kiedy więc poprawnie śpiewamy niższe tony, głos musi rezonować na podniebieniu twardym (z przodu); kiedy śpiewamy najwyższe tony, głos musi rezonować na podniebieniu miękkim (z tyłu).

A kiedy śpiewamy nuty środkowe (zwane „przejściowymi”), co się dzieje?

Kiedy poprawnie śpiewamy przejściowe nuty, głos wibruje pomiedzy podniebieniem miękkim i twardym.

Z racji tego, że w utworach występują niskie, średnie i wysokie tony, wibracje poruszają się w sposób ciągły. Zjawisko to nazywane jest przez niektórych najbardziej znanych włoskich nauczycieli „giro della voce” (kółkiem głosu).

Aby dowiedzieć się, czy poprawnie używasz głosu, zgodnie z włoską zasadą kółka głosu, skontaktuj się ze mną w celu uzyskania indywidualnej lekcji.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!