Vibrato

Vibrato to efekt muzyczny, który polega na regularnej zmianie wysokości (pitch) dźwięku. Vibrato w śpiewie (z włoskiego „vibrare”) to ozdobnik używamy przez wielu wokalistów.

Niektórym osobom vibrato przychodzi naturalnie, inni muszą nad nim popracować. Przy prawidłowym wykorzystywaniu vibrato, powstały dźwięk wibruje z częstotliwością od 4,5 do 6,5 raza na sekundę. W śpiewie klasycznym vibrato używane jest niezwykle często. W muzyce jazzowej stosuje się vibrato „opóźniovibratone”, a w rocku vibrato stosuje się rzadko.

Wokaliści, którzy nie potrafią kontrolować vibrato, na ogół mają skłonności do vibrato „nieregularnego” (zbyt szybkiego lub wolnego) lub używają w nieprawidłowy sposób tzw. tremolo (z włoskiego „tremare”).

W vibrato zachodzi zmiana wysokości dźwięku, co powoduje, że powstały dźwięk jest bardzo przyjemny dla ucha. W tremolo natomiast, zmiana dotyczy intensywności dźwięku, co skutkuje powstaniem mało przyjemnego dźwięku, przypominającego beczenie.

  1. Wszyscy są w stanie nauczyć się prawidłowo używać vibrato, tzn. spowodować wibracje swojego głosu, wzbogacając tym samym swoje wykonanie o przyjemny dla słuchaczy ozdobnik. Aby nauczyć się vibrato, należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia.

Aby nauczyć się prawidłowego używania vibratoumów się ze mną już dziś na lekcję indywidualną, lub przeczytaj opinie moich uczniów.

 

 

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!