Zapowietrzony głos

zapowietrzony_głosNiektórzy mówią i śpiewają głosem zapowietrzonym. Osoby te, narzekają, że nie są w stanie wykrzesać ‘mocy’ ze swojego głosu, że nie jest on silny.

Zapowietrzony głos wydaje się być interesujący i zmysłowy, jednakże on może być szkodliwy dla strun głosowych.

W praktyce, używając zapowietrzonego głosu, kierujemy sporo powietrza w stronę strun głosowych, które nie domykają się wystarczająco. Potraktowanie ogromną ilością powietrza może spowodować wysuszenie naszych strun głosowych, które tracą swoje naturalne nawilżenie. Ostatecznie wysuszenie prowadzi do zapalenia strun głosowych.

Gdy struny głosowe nie są w stanie poradzić sobie z powietrzem, wydobycie mocnego dźwięku może również stać się problemem.

Na szczęście, są specjalne ćwiczenia, które pomagają w wydobyciu mocnego dźwięku, a także które pokazują jak unikać zapalenia strun głosowych powodowanych nadmierną ilością powietrza.

Żeby zrozumieć lepiej różnicę pomiędzy różnymi stopniami domykalności strun głosowych, wykonajmy test:oddychając głęboko przez usta (tak jak przy wymawianiu litery ‘H’) możemy odczuć jak dużo powietrza przechodzi przez struny głosowe. Jeśli spróbujemy wymówić literę ‘M’ i chwilę przytrzymać ten, struny głosowe zamykają się i wytwarzają dźwięk. Z kolei wypowiadając spółgłoskę ‘B’ doświadczamy sytuacji zgoła innej (struny głosowe zamykają się jeszcze bardziej).

Jeśli wydaje Ci się, że Twój głos jest zapowietrzony albo pragniesz żeby Twój głos stał się mocniejszy – skontaktuj się ze mną w celu umówienia indywidualnej lekcji.

Author: Matteo Mazzucca

JAK ŚPIEWAĆ WYSOKO?
Pobierz 5 porad gratis!